بستن× ارتباط ۸۴۹۷۷۶۷۲
بستن×

فرم جستجو

سبدهای کاری

کلیه فعالیتهای پژوهشی/کاربردی بخش‌های مختلف پژوهشگاه می‌بایست بر اساس میزانِ پژوهشی، تعاملی و کاربردی بودن (بکارگیری صنعتی/تجاری) در یکی از چهار راهبرد یا حوزه کلانِ کاری (سبد) نمایش داده شده در  شکل زیر قابلِ دسته‌بندی باشند. هر کدام از این راهبردها در راستای اهدف و مأموریت‌های تعیین‌شده برای پژوهشگاه تعریف شده‌اند و از پژوهشِ بنیادین (محض)، کاربردی و بومی/تجاری‌سازیِ پژوهش‌ها و فناوری‌ها و نیز برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های آموزشی، حمایتی و ترویجی و تعاملاتِ و حضور موثر بین‌المللی را در بر می‌گیرند. ارتباط این حوزه‌ها با اهداف و مأموریت‌ها در تصویر نشان داده شده است. (در ادامه هر یک از این حوزه‌ها به طور مختصر شرح داده می‌شوند)

هدف از اجرای پروژه‌های سبد یک بومی‌سازیِ فناوری‌ها، توسعه فناوری¬های نوین، صنعتی‌سازی یا تجاری‌سازی مطالعات پژوهشی و ارائه‌ی خدمات ملموس (مشاوره یا آزمایشگاهی) می‌باشد. این پروژه‌ها می‌توانند برای بازار عام (خدمات و محصولات قابل استفاده همگان) و یا بازار خاص (صنعت و یا نهاد خاص نظیر وزارتخانه و یا خود پژوهشگاه جهت توسعه داخلی) تعریف و اجرا شوند. خروجی‌های این سبد عبارتند از ۱) محصولات قابل ارائه به بازار و ۲) خدمات کاربردی. رسالت خطیر تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی، بومی‌سازیِ فناوری‌ها و توسعه دامنه کاربرد آنها در بازار در این سبد قرار می‌گیرد. همچنین آزمایشگاههای ارزیابی و تایید نمونه که وظیفه آزمایش، ارزیابی و سنجش اعتبار دارند نیز چه در مرحله راه‌اندازی و چه در مرحله نگهداری در این سبد قرار می‌گیرند.
لازم به ذکر است که پروژه‌هایی که در این سبد تعریف و اجرا می‌شوند، می‌بایست سابقه پژوهش و توسعه قبلی در سطح کشور و یا پروژه‌های قابل استناد در سبدهای پایین‌تر (مخصوصاً سبد ۲) را داشته باشند و در ضمن امکان تولید آنها در تراز جهانی و یا با همکاری با شرکای خارجی مطرح در آن زمینه نیز وجود داشته باشد. این سبد بالاترین وزن را از نظر اهمیت و اولویت برای تخصیص منابع دارد. این تأکید بر محصولات و خدمات واقعی به آن علت است که یکی از مأموریت‌های پژوهشگاه فراهم آوردن امکانات و پشتیبانی از روال توسعه‌ی محصول واقعی (با کاربرد و مشتریان مشخص در بازار) است تا امکان گسترش استفاده از تولیدات قابل استفاده، ملموس و بومی و کاهش وابستگی به محصولات و خدمات خارجی فراهم آید.

پژوهش‌های کاربردی آن دسته از پژوهش‌ها هستند که انتظار می‌رود ظرف مدت کوتاه چندساله (یک تا دو سال) قابلیتِ رسیدن به نمونه‌های اولیه و یا نتایج ملموس به عنوانِ ورودیِ سبد ۱ و بهره‌برداری به صورت پایلوت را داشته باشند. به عبارتِ دیگر، این پژوهش‌ها می‌بایست دارای خروجی‌هایی با ایده‌ی مشخصِ کاربرد در عمل (غیر انتزاعی) و یا نمونه‌های واقعی (prototype) باشند. پروژه‌های مرتبط اغلب متناسب با مطالعات صورت گرفته در سبد ۳ (موردِ بعدی)، نیازمندی‌های پروژه‌های سبد ۱ و الزامات مطرح شده در اسناد بالادستی و نیازهای پژوهشی دریافت شده از صنعت، تعریف، اجرا و ارزیابی می‌شوند. خروجی این سبدها در صورت موفقیت نمونه‌ها، شبیه‌سازی‌ها، آزمایش‌های فنی و توجیه اقتصادی یا راهبردی به عنوانِ ورودی در پروژه‌های سبد یک قابل استفاده خواهند بود. آزمایشگاههای تحقیقاتی که توسعه محصولات و طراحی‌های جدید را بر عهده دارند نیز چه در مرحله راه‌اندازی و چه در مرحله نگهداری در این سبد قرار می‌گیرند.

در سبد سه پروژه‌های بنیادین و راهبردی قرار می‌گیرند که هدف از اجرای آنها تولید علم با عنایت به نیازهای راهبردی و کمبودهای علمی کشور، کاهش وابستگی به خارج و آینده‌نگری علمی (نظیر کمک به ترسیم نقشه‌راه تحقق سیاست‌های فعلی کشور) می‌باشد. همچنین پروژه‌های زیربنایی و پژوهشی حوزه فاوا که دارای مخاطره‌پذیری (risk) بالا برای بخش خصوصی هستند و یا از نظر حاکمیتی دارای اهمیت بنیادی هستند در این سبد می‌گنجند. تعریفِ چنین پروژه‌های می‌تواند در تدوین سیاست‌های کلان کشور و پژوهشگاه مفید واقع شوند.
همچنین پشتیبانی نظری از پروژه‌های سبد‌های ۱ و ۲، مأموریت‌های کوتاه پژوهشی از دیگر دلایل اجرای طرح‌های مربوط این سبد هستند. خروجی‌های این سبد عمدتاً عبارتند از مقالات علمی (برای پژوهش‌های بنیادی) و گزارش‌ها، راهبردها، برنامه‌ها و سیاست‌های قابل استناد و قابلِ تصویبِ حاکمیتی (برای پژوهش‌های راهبردی).

به منظور تحقق ماموریت پژوهشگاه در نهادینه‌سازی امر پژوهش در سطح کشور، جذبِ نیروهای ایرانیِ متخصص و پژوهشگران خارج از کشور و نیز برقراری تعاملات سازنده و دوسویه با پژوهشگاه‌های مشابه در کشورهای منطقه و جهان، بخشی از فعالیتهای پژوهشی در قالب برنامه‌های ترویجی و مشارکتی و به طور مستمر (در هر دو سطح ملّی و بین‌المللی) انجام خواهد شد.
برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌های علمی/تخصصی/راهبردی، حمایت از جشنواره‌ها و مسابقات تخصصی، شرکت فعالانه در نشست‌ها و همایش‌های مرتبط، حمایت از آزمایشگاه‌ها و مراکز پژوهشی پیشرو، شبکه‌سازی آزمایشگاه‌های موجود و توسعه آزمایشگاه‌ها و پژوهشکده‌های جدید برای پر کردنِ خلاءهای پژوهشیِ موجود، حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی، برنامه‌های هدف‌دار آموزشی و حضور در مجامع بین‌المللی جملگی در زمره این فعالیتها قرار می‌گیرند.

ملزومات و ویژگی‌های کلّی پروژه‌های سبدها

چارچوب کلی انتخاب مجری و نحوه ارزیابی و خروجی‌های موردِ انتظار برای پروژه‌های سبدهای مختلف به صورتِ متمرکز در ماتریس زیر آورده شده‌اند:

شایان ذکر است کلیه‌ی طرح‌ها و پروژه‌های پژوهشگاه می‌توانند توسط نیروهای پژوهشگاه انجام شده (درون‌سپاری) و یا با طی مراحل قانونی عقد قرارداد به دانشگاه‌ها، مراکز و یا شرکت‌های دیگر برای اجرا واگذار شوند (برون‌سپاری).

پیوست‌ها: