بستن× ارتباط ۸۴۹۷۷۶۷۲
بستن×

فرم جستجو

میزکار تمیز پنج درجه آزادی مخصوص ساخت، تست، حمل و نقل و نگهداری مدل پروازی محموله مخابراتی ماهواره ژئو

این اختراع نوعی میزکار مخصوص حمل و نقل، نگهداری و تست مدل پرتابی محموله مخابراتی ماهواره GEO ایرانی است.

از آنجاییکه محصولات فضایی و ماهواره ها دارای هزینه و درجه اهمیت بالایی می باشند معمولاً در این گونه پروژه ها محصولات جانبی برای اجرای عملیات ساخت، تست و تحویل، طراحی و ساخته می شوند که میز مذکور یکی از این محصولات است. این میز یا ترولی به صورت کاملاً مستقل امکان ارتباط ایمن کاربر با ماهواره­ به منظور انجام تست­های لازم و یا جابجایی آسان و ایمن آن را فراهم می­کند. طراحی این ترولی و بومی­سازی و ثبت اختراع آن دو دلیل اصلی دارد: کلیه تجهیزات پشتیبانی زمینی (GSE[1]‎) مخصوص پروژه­های فضایی به عنوان تجهیزات استراتژیک محرمانه و با تکنولوژی بالا تلقی می­شوند. به همین دلیل طراحی و ساخت این گونه تجهیزات از پایه و بر اساس نیازهای بومی پروژه­های فضایی ایران انجام می­شود. الزامات طراحی تجهیزات پشتیبان زمینی مکانیکی بسیار وابسته به محیط کار، فیزیک و مشخصات مکانیکی محموله فضایی، الزامات تمیزی و ایمنی است. از این رو طراحی­ها بسیار  وابسته به کاربرد وسیله است. به همین دلیل از یک نمونه آماده نمی­توان در پروژه­های دیگر استفاده کرد و طراحی آن  بنا به نیازها و الزامات هرپروژه جداگانه انجام می شود.

مزایای اصلی این طراحی عبارتند از:

  • رعایت الزامات طراحی، ساخت، ایمنی و تمیزی مربوط به محصولات فضایی.
  • طراحی مکانیزم غیرفعال به صورت کاملاً بالانس.
  • عملکرد مستقل و امکان نصب اتصالات و تجهیزات مورد نیاز برای انجام تست­ها و آزمایش­ها بر روی خود ترولی.
  • طراحی منحصر به­فرد ویژه محموله مخابراتی ماهواره GEO ایرانی.
  • قابلیت تطبیق برای استفاده در سایر پروژه­های فضایی ایران.

مخترعین:
۱. سید محمود نعمت اله زاده
۲. حمیدرضا دالایی

سامانه نوری CWDM هشت کاناله

سامانه نوری CWDM (سامانه مالتی پلکس نا متراکم تقسیم طول موج) هشت کاناله که برای اولین بار درپژوهشگاه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات طراحی و ساخته شده ، موفق به ثبت اختراع گردید.

به گزارش روابط عمومی، سامانه صنعتی CWDM هشت کاناله که با استفاده از آن ظرفیت هر رشته فیبر نوری تا ۸ برابر افزایش می یابد هیچ نمونه داخلی نداشته و نظر به جدید و کاربردی بودن طرح، موفق به ثبت اختراع گردیده است. بنا بر این گزارش هدف از طراحی و پیاده سازی سامانه فوق افزایش ظرفیت انتقال در فیبرهای نوری موجود در شبکه های شهری و بین شهری کشور و در نتیجه افزایش بهره وری و امکان بالابردن سرعت برقراری ارتباط به همین نسبت می باشد. این گزارش حاکی است سامانه مورد نظر توانایی ارسال همزمان هشت کانال نوری با ظرفیت ۵/۲ گیگا بیت بر ثانیه و در مجموع ۲۰ گیگا بیت بر ثانیه اطلاعات را دارا می باشد. گفتنی است با انجام این پروژه گام مهمی جهت بومی سازی فناوری های نوین مخابرات نوری در کشور برداشته شده و کشور در خصوص استفاده از سامانه های نوری پر ظرفیت شهری و بین شهری تا فاصله ۶۰ کیلومتر و ظرفیت معادل ۲۵۰ هزار کانال تلفنی خودکفا خواهد شد. همچنین با ساخت این سامانه که مبتنی بر آخرین استانداردهای بین المللی می باشد زمینه ساخت آخرین فناوری های روز از جمله سامانه های DWDM (سامانه مالتی پلکس متراکم تقسیم طول موج) در داخل کشور نیز فراهم آمده است.

سامانه سکوی تایید نمونه سیگنالینگ سوئیچ های مخابراتی (STAP)

سامانه سکوی تایید نمونه سیگنالینگ سوئیچ های مخابراتی که برای اولین بار در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات طراحی و ساخته شده است، موفق به ثبت اختراع گردید

به گزارش روابط عمومی، سامانه سکوی تایید نمونه سیگنالینگ سوئیچ های مخابراتی هیچ نمونه داخلی و خارجی نداشته و لذا نظر به جدید و کاربردی بودن طرح، این سامانه موفق به ثبت اختراع گردیده است. بنابراین گزارش، هدف از طراحی و پیاده سازی سامانه سکوی تایید نمونه، ارزیابی سوئیچ های مخابراتی از نظر سیگنالیگ می باشد. با استفاده از این سامانه، سوئیچ مورد نظر برای تست در یک شبکه شبیه سازی شده قرار گرفته و سیگنالینگ شبیه سازی شده برای آن ارسال می شود و پاسخهای سوئیچ، مورد ارزیابی تطبیقی قرار می گیرد. آزمونهای تطبیقی شامل گروهی از آزمونهای از پیش انتخاب شده می باشد که با انتخاب کاربر آغاز می شوند و منجر به نتیجه موفق یا نا موفق می گردند. همچنین این سامانه قادر است سوئیچ را تحت آزمونهای کارایی نیز قرار دهد. این آزمونها با تنظیم پارامترهای مشخصی که در ترافیک اهمیت دارند آغاز می شود و نتیجه آزمون به صورت داده آماری، نمودار و داده زمانی ارائه می گردد. لازم به ذکر است این سامانه قادر به ارزیابی سوئیچ های دارای سیگنالینگ SS7، PRI و V5.2 می باشد و به جهت این قابلیت، عنوان STAP‪(Signaling Type Approval System)‬ برای آن برگزیده شده است. گفتنی است پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای فعالیتهای پژوهشی و به منظور ایجاد بستر لازم جهت تایید نمونه Type Approval)) سامانه های مخابراتی و ارزیابی محصولاتی که قرار است در شبکه مخابرات کشور نصب شود، اقدام به طراحی و ساخت سکوی آزمایش تایید نمونه بخش سیگنالینگ سوئیچ های مخابراتی نمود که در نهایت منجر به ثبت اختراع سامانه مذکور گردید. روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات